Jakie są funkcje zegarka sportowego?

Stylowy i funkcjonalny zegarek sportowy pozwoli w pełni cieszyć się z każdego rodzaju aktywności fizycznej, a w szczególności z biegania, z jazdy rowerowej, jazdy na nartach czy pływania, czyli wszystkich sportów, w których kluczowe znaczenie ma czas przebycia danej trasy.

Odbiornik GPS – serce zegarka sportowego

Zegarki sportowe wyposażane są w moduły GPS, ponieważ to właśnie one odpowiadają za najważniejsze funkcje urządzenia. Precyzyjny odbiornik GPS jest niezbędny do monitorowania przebiegu trasy na mapie, przebytego dystansu, oraz prędkości i czasu. Zapisywane przez zegarek dane mogą zostać następnie przedstawione w postaci czytelnych statystyk, które umożliwiają śledzenie postępów treningowych.

Monitorowanie akcji serca

W zegarkach czujnik tętna umieszczany jest zazwyczaj bezpośrednio na nadgarstku lub na dodatkowej opasce, którą zakłada się na klatkę piersiową. Odczyty dotyczące tętna są ważne szczególnie dla miłośników sportów wytrzymałościowych, takich jak bieganie oraz jazda na rowerze. Częstą praktyką wśród biegaczy jest bieganie na tętno, czyli kontrolowanie wysiłku w taki sposób, aby utrzymać stałą ilość uderzeń serca na minutę. Monitorowanie akcji serca ma ogromne znaczenie w czasie wspinaczki wysokogórskiej, ponieważ na dużych wysokościach wzrasta ryzyko nagłej utraty przytomności.

Dodatkowe funkcje zegarka

Sportowe zegarki często korzystają z oprogramowania, które pozwala na łatwe ułożenie treningu obwodowego. Trening interwałowy przynosi bardzo zadowalające rezultaty, a zegarek ułatwi wykonanie założonego planu. Wiele zegarków pozwala na dodatkowe funkcje jak na przykład zaawansowane śledzenie trasy na kolorowych mapach, czy możliwość sterowania odtwarzaczem muzyki. Urządzenia z wyższych półek zapewniają użytkownikowi dostęp do funkcji społecznościowych, a w niektórych wypadkach nawet możliwość płacenia kartą. Na wygodę użytkowania zegarków sportowych wpływa także jasność ich ekranów. Wysokiej jakości wyświetlacz pozostanie doskonale widoczny nawet w pełnym słońcu.