Jak pojemne powinny być karty pamięci?

karty pamięci

Człowiek każdego dnia generuje olbrzymie ilości danych. Często w sposób całkowicie nieświadomy i nieumyślny. Poprzez wysyłanie wiadomości tekstowych, robienie zdjęć, serfowanie po internecie itd, w komputerach, smartfonach, czy też aparatach fotograficznych powstają coraz to nowe gigabajty danych. Rodzi to problem przechowywania na czymś tej ogromnej porcji danych. Doskonale sprawdzą się karty pamięci.

karty pamięciCzym jest karta pamięci?

Karta pamięci jest miniaturowym urządzeniem, które wyposażone jest najczęściej w pamięć flash, dzięki czemu możliwie jest na niej wielokrotne zapisywanie i odczytywanie danych.
Karty pamięci powszechnie stosowane są we wszystkich urządzeniach mobilnych, jako rozszerzenie ich pamięci, ale także jako przenośne banki danych, które transferowane są pomiędzy komputerami.

Jaką powinna mieć pojemność?

Główną cechą karty pamięci jest jej pojemność, czyli ilość danych, które dana karta może na sobie pomieścić. Każdorazowo przy zakupie takiej karty powstaje pytanie, jak bardzo pojemną kartę zakupić.
Teoretycznie odpowiedź mogła by być bardzo prosta – jak największą, jednak teoria często rozmija się z praktyką.
W przypadku zakupu karty pamięci należy zwracać uwagę na jej cenę – im bardziej pojemna tym wyższa – oraz na maksymalną ilość danych, które obsługuje dane urządzenie. Można kupić kartę o pojemności 256 GB, jednak będzie to wydatek całkowicie zbędny, skoro urządzenie do którego będzie ona umieszczana potrafić będzie obsłużyć zaledwie 32 GB.
Oprócz strony technicznej warto również wziąć pod uwagę aspekt praktyczny. W telefonie komórkowych raczej duże pojemności nie są wymagane. Telefon po pierwsze nie generuje tak dużej ilości danych, a poza tym zwykle fabrycznie wyposażony jest w dość dużą ilość pamięci.
Podobnie sprawa się ma jeśli chodzi o wymianę danych pomiędzy komputerami. Istnieje wiele znacznie tańszych i wygodniejszych sposobów na transferowanie dużych paczek danych.
Sprawa natomiast ma się zupełne inaczej, jeśli chodzi np. o aparaty fotograficzne. Wykonywane przy ich pomocy zdjęcia potrafią ważyć dość sporo. Biorąc pod uwagę, że ilość takich zdjęć podczas jednej sesji liczona jest w setki, karta pamięci musi być o znacznej pojemności.